חזרה בזמן לעונת 77/78

13/05/2019 17:29 | מאת: שלמה-שלומי לוי

חזרה בזמן - הגביע היחיד 1977-78

לפני כ-41 שנים זכתה מכבי נתניה בגביע היחיד בתולדותיה בעונה שבה זכתה הקבוצה בכל תואר אפשרי כולל אליפות, אלוף האלופים וראשות הבית באינטרטוטו.

אם באליפות זכתה הקבוצה חמש פעמים, באלוף האלופים חמש פעמים, בראשות הבית באינטרטוטו שלוש פעמים, הרי שבגביע עד היום הקבוצה זכתה פעם אחת בלבד אי שם בשנת 1978… "הקופסא הדור הבא" חוזר אחורה בזמן למסע שעברה הקבוצה בדרך לגביע הנכסף.

הדרך התחילה בסיבוב השביעי שבו הוגרלה הקבוצה מול נס ציונה מהליגה השלישית, ההגרלה זימנה משחק חוץ אך מכבי נתניה קנתה את הביתיות מנס ציונה וההתחלה הלכה קשה מאוד… עודד מכנס הבקיע את השער הראשון בדקה ה-16, אך נס ציונה השוותה בדקה ה-56 והצליחה לגרור להארכה את הקבוצה שרצה בצמרת הליגה הלאומית. בהארכה שני שערים של מכבי נתניה של דוד לביא ומרדכי חלפון הביאו ניצחון 1-3 ועליה לשלב שמינית הגמר .

בשמינית הגמר הוגרלה הקבוצה מול בית"ר תל אביב מהליגה הראשונה. בניגוד למשחק מול נס ציונה שבו התקשתה הקבוצה הפעם הקבוצה הצליחה לנצח 0-3 משלושער של דוד לביא שהביא ניצחון חוץ בבלומפילד ועליה לרבע הגמר.

ברבע הגמר שיחקה מכבי נתניה מול נציגה מהליגה הארצית, הפועל כפר סבא בדרבי שרוני. המשחק נערך בכפר סבא ומכבי נתניה עלתה ליתרון 0-2 במחצית הראשונה משערים של דוד לביא ועודד מכנס. הפועל כפר סבא השוותה עם צמד של ישראל פוגל ובמחצית השנייה עוד שלושה שערים של מכבי נתניה, כולל השלמת שלושער שני של דוד לביא ושער של רוזנדורן ומכבי נתניה מנצחת 3-5 ועולה לחצי הגמר!

בחצי הגמר שיחקה מכבי נתניה מול הקבוצה עם ממוצע השערים הנמוך ביותר למשחק בליגה - הפועל יהוד. המשחק היה חלש ונכנס להארכה עם שוויון 0-0, אבל שלוש דקות לסיום בניגוד לשנות ה-2000 שבהן מכבי נתניה ספגה לקראת הסיום בהארכה, מסירות בין מספר שחקני הקבוצה הסתיים עם שער של ישראל חג'ג' שהעלה את מכבי נתניה לגמר שלישי בתולדותיה!

בגמר פגשה מכבי נתניה אלופת הליגה הראשונה (הלאומית) את אלופת הליגה השנייה (הארצית) בני יהודה תל אביב בדיוק כמו העונה!

24.5.1978 זה התאריך שכבר 41 שנים מחכים אצלנו במכבי נתניה לשנות אותו מיחודיותו. 45,000 צופים באיצטדיון רמת גן, שופט שמעון חוגג.

כבר בדקה השלישית עלתה מכבי נתניה ליתרון משער של עודד מכנס שקיבל כדור מגדי מכנס ומי שהבקיע את השער הראשון בקמפיין אי שם בסיבוב השביעי מול נס ציונה העלה את מכבי נתניה ל 0-1 במעמד הגדול מכל. בדקה ה-15 זה כבר היה 0-2 לנתניה שפתחה חזק את המשחק ושלטה בנעשה על כר הדשא. עודד מכנס עבר לעמדת המבשל ובישל למשה גריאני. רק בדקה ה-89 יצחק ויסוקר שוער מכבי נתניה ספג שער מפנדל של אהוד בן טובים.

זכיה ראשונה ואחרונה עד כה של מכבי נתניה וישראל חג'ג' קפטן הקבוצה הניף את הגביע!

ההרכב בגמר : יצחק ויסוקר (ש) , גדי מכנס , ישראל חג'ג' , חיים בר , שרגא בר , גבי רוזנדורן , גדעון קליינמן , אלברט גזל , משה גריאני , דוד לביא , עודד מכנס (יוסי זאנה) . מאמן: שמואל פרלמן.

סיכום הקמפיין:

סיבוב 7: ניצחון 1-3 על נס ציונה (ליגה א') בהארכה
שמינית גמר: ניצחון 0-3 על בית"ר תל אביב
רבע גמר: ניצחון 3-5 על הפועל כפר סבא (ארצית)
חצי גמר: ניצחון 0-1 בהארכה על הפועל יהוד
גמר: ניצחון 1-2 על בני יהודה תל אביב (אלופת הארצית)


מלך השערים:

דוד לביא - 7
עודד מכנס - 3
מרדכי חלפון - 1
גבי רוזנדורן - 1
ישראל חג'ג' - 1
משה גריאני - 1