מסע בזמן

13/03/2018 15:12 | מאת: שלמה לוי

בעונת 1987/88 החליטו בהתאחדות לכדורגל שבפעם הראשונה בהיסטוריה ייערכו משחקי פלייאוף בליגה הראשונה.  לאחר שני סיבובי משחקים שכל קבוצה משחקת מול יריבתה בחוץ ובבית , חולקה הליגה לשני חלקים : פלייאוף עליון ופלייאוף תחתון. בפלייאוף העליון נאבקו על אליפות כאשר בתחתון נאבקו על הירידה. 

מכבי נתניה זכתה להיות אחת משמונה הקבוצה שהרכיבו את הפלייאוף העליון באותה עונה ולא סתם הייתה , רק במחזור האחרון לאחר איבוד נקודות , איבדה הקבוצה את המקום הראשון בליגה הסדירה לטובת הפועל תל אביב. במשחקי הפלייאוף עצמם השיגה הקבוצה : 13 נקודות מתוך 21 אפשריות ולא הפסידה באף משחק , כולל 4-1 על צפרירים חולון ו 3-0 על שמשון תל אביב , אך תיקו מול הפועל ת"א ועוד איבוד נקודות מול בית"ר תל אביב והפועל כפר סבא הביא לכך שהפועל תל אביב פתחה פער בצמרת וזכתה באליפות . מכבי נתניה באותה עונה סיימה במקום השני כשעודד מכנס סיים כמלך שערי הפלייאוף (4 כיבושים).

עונה לאחר מכן הגיעה שוב מכבי נתניה למשחקי הפלייאוף העליון והפעם מהמקום הראשון לאחר סיום העונה הסדירה עם 49 נקודות ב26 משחקים. הפעם בפלייאוף היורק 6 קבוצות ולצערנו מכבי נתניה סיימה את הפלייאוף ללא אף ניצחון ועם 3 נקודות בלבד (3 תיקו, 2 הפסדים) ושער בודד שהובקע על ידי בני לם במחזור הסיום נגד הפועל באר שבע . למרות שלמכבי חיפה והפועל פתח תקווה הופחתו שתי נקודות בתחילת העונה הן עקפו את מכבי נתניה שסיימה שלישית בסוף הפלייאוף וזאת למרות שהגיעה אליו מהמקום הראשון.
 


בעונת 90/91 חזרה הקבוצה בפעם השלישית לפלייאוף העליון הפעם מהמקום החמישי בטבלה (30 נקודות ב-22 משחקים). באותה עונה היו 6 קבוצות בפלייאוף העליון וכל קבוצה שיחקה שני משחקים מול יריבתה וסך הכל 10 משחקים בפלייאוף העליון. בסיבוב הראשון של הפלייאוף השיגה נתניה רק 2 נקודות , אך בסיבוב השני הוסיפה הקבוצה 8 נקודות כולל ניצחונות 3-2 על בית"ר תל אביב והפועל באר שבע והקבוצה התמקמה בסיום משחקי הפלייאוף במקום הרביעי (הלוואי עלינו גם העונה) . מלך השערים של הפלייאוף העליון של הקבוצה היה לא אחר ממוטי איוניר עם 4 שערים.

בעונת 91/92 השתחלה הקבוצה לפלייאוף העליון בזכות הפרש שערים. הפלייאוף נערך באותה שיטה כמו בעונה הקודמת. מכבי נתניה סיימה את הפלייאוף עם ניצחון בודד על בית"ר תל אביב וחמש נקודות בסך הכל מה שהציב את הקבוצה במקום השישי גם בסיום משחקי הפלייאוף. מלך השערים היה שי הולצמן גם הוא עם 4 שערים. 

המשך שנות ה90 ותחילת שנות האלפיים לא נערכו משחקי פלייאוף והפעם הבאה בה השתתפה הקבוצה במשחקי הפלייאוף הייתה בעונת 2010/11 כשהקבוצה שוב משתחלת מהמקום האחרון בפלייאוף עם 44 נקודות מ-30 משחקים בעונ שבא משחקי הפלייאוף כללו גם משחקי אמצע וגם קיזוז הנקודות בחצי. ניצחון בודד מחמישה משחקים 2-1  על מכבי חיפה מוליכת הליגה בפתיחת הפלייאוף ושתי תבוסות של 4-0 לבני יהודה ו 4-1 למכבי תל אביב הורידו את התקווה להתברג במקום שמוביל לאירופה וסיום העונה במקום השישי . מלך השערים היה סרגיי טרטיאק החלוץ שהבקיע 4 שערים , אחמד סבע הוסיף 3 ואילו חן עזרא עם אחד בלבד.

הפעם האחרונה בה הקבוצה הייתה בפלייאוף העליון הייתה בעונת 11/12 וסיום העונה בהישג מרשים מבחינת הקבוצה . ההגעה לפלייאוף מהמקום החמישי כאשר 8 הראשונות שעלו לפלייאוף ושיחקו משחק אחד מול כל קבוצה. 4 ניצחונות ו 3 הפסדים כולל ניצחון ענק במשחק הפרידה של הקופסא מול בני סכנין עם 2-3 אחרי פיגור 2-0 ועם שער ניצחון מהסרטים של עומרי בן הרוש  (בתמונה למטה, צילום: רולנדי ברנשטיין) בתוספת הזמן הביאו את הקבוצה למרום הרביעי , עם אותן נקודות כמו שתי המקומות שמעליה אך הפרש השערים היה גדול יותר משלנו מה שהציב אותנו במקום הרביעי אבל איתו גם הכרטיס לאירופה. מלך השערים של הפלייאוף היה חן עזרא עם 4 כיבושים ב7 משחקים.


סה"כ שיחקה הקבוצה בפלייאוף 44 משחקים מתוכם השיגה 11 ניצחונות , 14 תיקו ו19 הפסדים . הקבוצה הבקיעה 56 וספגה 81 . הקבוצה שיחקה מול 13 קבוצות שונות (לא כולל בית"ר ירושלים והפועל חיפה שנשחק מולם העונה לראשונה בעליון) .

הכי הרבה משחקים שיחקה הקבוצה מול מכבי חיפה (7 משחקים). 6 משחקים מול בית"ר תל אביב ומכבי תל אביב. 4 משחקים מול הפועל באר שבע ובני יהודה. המאזן של הקבוצה מול היריבות העונה בפלייאוף הוא 0 ניצחונות מ-6 משחקים מול מכבי תל אביב (2 תיקו, 4 הפסדים). 0 ניצחונות מ-4 משחקים מול בני יהודה (תיקו ו 3 הפסדים), אבל... 0 הפסדים מול הפועל באר שבע ב-4 משחקים (ניצחון ו 3 תיקו) . 

מלך השערים בכל הזמנים במשחקי הפלייאוף של נתניה הם: יגאל מנחם, אחמד סבע וחן עזרא עם 5 כיבושים כ"א. אחריהם שישה שחקנים עם ארבעה שערים: בני לם, מוטי איוניר, סרגיי טרטיאק, עודד מכנס, רוני לוי ושי הולצמן. 

סה"כ הובקעו לטובת מכבי נתניה 19 שערים במשחקים שונים + שער עצמי אחד של מוטי בוהדנה. במשחקי הפלייאוף העונה נקווה לשבור את הרצף ללא ניצחון מול מכבי תל אביב ובני יהודה, לשמור על הרצף עם הפועל באר שבע ולקבוע נתון חיובי חדש מול בית"ר ירושלים והפועל חיפה. המטרה היה מקום רביעי ולפי ההיסטוריה ראינו שזה ייתכן וקרה כבר פעמיים בעבר.
 


לסיום, הנה ההרכב ששיחק במשחק האחרון בפלייאוף העליון: אמיר אדרי, עומרי בן הרוש, עידו לוי, לאוניד קרופניק (סרגיי אלכסייב, 85), ליאור ראובן (פיראס מוגרבי, 46), בן בנימין, קובי דג'אני (חן ראובן 53), טובראנו פינאס, חן עזרא, מוחמד כליבאת, אחמד סבע. מבקיעי השערים: מוחמד כליבאת (67) אחמד סבע (84) עומרי בן הרוש (90+4). מאמן הקבוצה: ראובן עטר. 

מתוך כל השחקנים ששיחקו אין שחקן אחד שמשחק כיום בקבוצה אבל יש שישה שחקנים שמשחקים כיום בליגת העל.

כמו כן מי שמעוניין כל הנתונים של משחקי מכבי נתניה בפלייאוף העליון:
https://docs.google.com/spreadsheets/d/1bLW-tSpkjxgDHgjlOg_cYXUxhplw5Nk_3aCPkCL4GxA/edit#gid=0