"אני רוצה להיות חלק מהמדינה הזו"

13/03/2018 22:32 | מאת: סשה רוזנבלט

"אחד על אחד": סשה רוזנבלט תפס את הגרמני הכי נתנייתי, טים הויבך לראיון מיוחד ל"הקופסא הדור הבא" בו הוא מספר הכל - המודל שלו לחיקוי, ההסתגלות לחיים בארץ ולימודי העברית, הביקורים ב"יד ושם", הקהל הצהוב, מה הוא נהנה לאכול ועוד...

ש: היי טים, ספר קצת על עצמך.
ת: "אני טים הויבך, בן 29 נולדתי בעיר נויס לא רחוק מדיסלדורף אשר בגרמניה. יש לי שתי אחיות צעירות יותר, קירה וזינה ולהורים שלנו קוראים ראלף והייקה. התחלתי לשחק כדורגל בגיל 5 במועדון קטן בשם בי.וי ואקהובן (BV Weckhoven) ושם שיחקתי במשך שש שנים, לאחר מכן עברתי למועדון טיפה גדולה יותר בשם טי.אס.וי נורף (TSV Norf) בו שחקתי כשנתיים. לאחר מכן עברתי לבורוסיה מנשנגלדבך ושם שחקתי במשך מספר שנים ועברתי את כל קבוצות הגיל במחלקת הנוער. לאחר מכן שחקתי בקבוצת המשנה של המועדון מספר שנים והתאמנתי עם הקבוצה הבכירה. בשלב הבא של הקריירה שלי עברתי לאף.אס וי פרנקפורט (FSV Frankfurt) בליגה השנייה בגרמניה והייתה לי עונה ראשונה מעולה ואז נפצעתי והייתי מחוץ למגרשים תקופה לא קצרה ועברתי לקייזרסלאורן (בתמונה המצורפת), מעבר שהיה טוב עבורי, שחקתי שם שלוש עונות וכעת אני בנתניה".
 


ש: מה סדר היום שלך ביום של משחק?
ת: "בישראל יש לי שגרה קבועה, אני אוכל ארוחת בוקר באותו המקום ומשם אני ממשיך אל חוף הים והולך על החוף בין 10 ל 15 דקות מאזין למוזיקה שלי, מתרכז ונכנס לפוקוס. פעם הייתי מאזין לאותם שירים באופן קבוע אבל גיליתי בשלב מסוים שזה מעצבן ועדיף לשנות את השירים כדי לצבור מוטיבציה רבה יותר. סוג השיר תלוי בסוג המשחק אבל אלו שירים שגורמים לי להיות שמח ומורכז, אני בעיקר מאזין להיפ הופ ומוזיקה אלקטרונית".

ש: הרבה שחקנים בוחרים להיות שחקני התקפה, למה בחרת להיות בלם והאם היה לך מודל לחיקוי?
ת: "האמת שלא בחרתי להיות בלם אלא המאמן שלי הפך אותי לבלם. התחלתי כחלוץ ובמשך עשר שנים במחלקה הצעירה שיחקתי כחלוץ ולאחר מכן שחקתי במשך ארבע שנים כמגן שמאלי. בעונה הראשונה שלי כבוגר המחלקה הצעירה של מנשנגלדבאך המאמן שלי הורסט ווהלרס אמר לי שלדעתו העמדה הכי טובה עבורי היא במרכז ההגנה כבלם, אני שמח שהוא עשה את זה ונתן לי את ההזדמנות להראות היכלות שלי, ההחלטה שלו אז התבררה כטובה מאוד עבורי. מבחינתי, השחקן ששימש עבורי דוגמא כבלם זה דנטה, בעברו שחקן נבחרת ברזיל והיום הבלם של ניס בצרפת".

ש: האם יש לך אמונות טפלות?
ת: "לא, אני לא מאמין בדברים הללו. מבחינתי אני תמיד מנסה להשתפר וכפי שציינתי קודם להגיע מרוכז לכל משחק. אם אני רואה שיש משהו ששיפר את המוכנות שלי, אז אכניס את זה לתהליך ההכנה הקבוע שלי לפני משחק".

ש: אם לא היית שחקן כדורגל, כדורגלן מה היית עושה בחיים?
ת: "בתיכון למדתי כלכלה וכאשר סיימתי את גיל הנוער במנשנגלדבך הייתי מתלמד בבנק, כי מבחינתי זה היה שלב בו הייתי צריך לקבל החלטה האם לנסות לפתח קריירה כשחקן כדרוגל מקצועני או ללכת על האופציה הבטוחה וזו העבודה בבנק".
 


ש: שמעתי שהתחלת ללמוד עברית, מה גרם לך לרצות ללמוד את השפה המקומית כבר בעונתך הראשונה בישראל?
ת: "אני רוצה להבין את האנשים מסביב ולהיות מסוגל לדבר עם השחקנים, האוהדים והאנשים ברחוב. יקח לי זמן כי זו שפה לא קלה, אבל זה חשוב לי כי אני רוצה להיות חלק מהמדינה הזו ולמידת השפה המקומית זה חלק בכך".

ש: בחודש הבא אנחנו נציין בישראל את יום השואה, אתה מגיע מגרמניה עד כמה זה מיוחד עבורך לשחק בישראל?
ת: "כולם מכירים את ההיסטוריה ומודעים לדברים הנוראיים שקרו בעבר, מאז שהגעתי לישראל ביקרתי כבר פעמיים ב'יד ושם' ונשארתי פשוט ללא מילים נוכח הזוועות שהתרחשו, אפילו עכשיו קשה לי למצוא את המילים לתאר לך את ההרגשה בזמן הביקור שם. אני הייתי מודע להיסטוריה טרם הגעתי וזה לא משהו שניתן לשנות, זה באמת מיוחד עבורי לשחק פה בהתחשב בכל מה שקרה".

ש: נסה להשוות בין הקהל בישראל לקהל בגרמניה.
ת: "בשתי המדינות יש את האולטראס שמעודדים בכל מקום ונוסעים אחרי הקבוצות לכל מקום. אני חושב שמה שמייחד את ישראל זה העובדה שכולם מנסים לעודד, כאשר אני מביט אל היציע אני יכול לראות ילד בן שנתיים מוחא כפיים ומנסה לעשות את מה שעושים המבוגרים לידו כדי לעודד את הקבוצה שלו, לידו אפשר לראות אישה מבוגרת שעושה בדיוק את אותו הדבר וזה פשוט מדהים לראות את זה. בגרמניה יש חתך גילאים מסוים שמעודד כל המשחק ופה נראה שמעודדים מגיל 2 עד 90".
 


ש: הסתיימה העונה הסדירה, האם הופתעת מהישגי הקבוצה? נסה לסכם בקצרה את שני הסיבובים הראשונים ולציין את המטרות מבחינתך עד סיום העונה.
ת: "הגעתי בשלב די מאוחר של ההכנה ולא הכרתי את הליגה אז לא הייתה לי אפשרות להשוות אותנו לשאר הקבוצות, ראיתי באימונים את הרמה הטובה של השחקנים שלנו ואת הרעיונות של המאמנים שלנו. במשחקי גביע הטוטו כבר ראיתי שיש לנו קבוצה טובה. במהלך העונה עד כה, ביצענו את מה שהמאמנים אמרו לנו וכולם תמיד ניסו לתת 100% מעצמם וראו את זה בתוצאות שלנו, כי ניצחנו כמעט את כל קבוצות הליגה. לאורך עונה שלמה אי אפשר להיות תמיד באותה רמה ולכן היו לנו משחקים פחות טובים, אך גם ברגעים האלה כולם במועדון היו מאוד רציניים וזה דבר חשוב בעיניי. ידענו שהמשחק היה לא טוב, דברנו על הדברים שצריך לתקן במשחק הבא וחזרנו במהרה למסלול הנכון. חלק מההצלחה שלנו נבע מכך שכאשר ניצחנו ידענו שאנחנו לא הקבוצה הכי טובה וכאשר הפסדנו ידענו שאנחנו לא הקבוצה הכי גרועה. המשכנו בדרך שלנו בצורה קבועה בלי קשר לתוצאות, ידענו שאם נשחק בהתאם להוראות המאמנים בסופו של דבר ננצח יותר משחקים מאשר נפסיד. לגבי המטרות, אני אף פעם לא מסתכל רחוק מדי אלא רק ממשחק למשחק, נשארנו לנו 10 משחקים כעת ואנחנו פשוט צריך להמשיך באותה הדרך ולנסות להשיג כמו שיותר ניצחונות".

ש: לפני שהגעת לישראל התייעצת עם אלמוג כהן, מה הוא אמר לך שחיזק אצלך את ההחלטה להגיע לנתניה?
ת: "יצא לי להכיר את אלמוג (בתמונה, צילום: אליאב אוזן) מהליגה וגם חבר טוב שלי מרסל גאוס משחק יחד איתו באינגולשדט והוא סייע לקשר בינינו. אלמוג אמר לי דברים מאוד טובים על המדינה, על העיר והמועדון. במיוחד בשבועות הראשונים היינו בקשר מאוד רציף וגם היום אחרי כל משחק אנחנו מתכתבים. אני שמח ששוחחתי עמו כי זה נתן לי הרגשה טובה, בגרמניה ובכלל באירופה אתה שומע בתקשורת לרוב רק דברים שליליים ואלמוג אמר לי מה קורה במציאות ולא מה שרואים בחדשות".
 


ש: מה ההבדל בין הכדורגל בישראל ובגרמניה?
ת: "ההבדל המרכזי הוא המהירות של המשחק בכל עמדה, כיוון שאתה משחק יותר מהר אתה רץ יותר. אם יבצעו השוואה ניתן יהיה לראות שקבוצה בגרמניה רצה במהלך משחק 7-10 קילומטרים יותר מאשר קבוצה בישראל. כתוצאה מכך הכל נעשה יותר מהר, מבחינה טקטטית ומבחינת מהירות המסירות, זו הסיבה שלקבוצות ישראליות קשה לשחק מול קבוצות אירפואיות לאורך זמן, בצמד משחקים הכל יכול לקרות אבל לאורך זמן קשה להתמודד עם מהירות המשחק בהשוואה למהירות בארץ".

ש: שחקת גם באצטדיונים באירופה, האם אתה מרגיש שהאצטדיון שלנו הוא ביתי?
ת: "מבחינתי האצטדיון שלנו הוא מאוד ביתי, מודרני ומאוד נוח לשחק בו, השגנו בו תוצאות טובות וזה גם אומר משהו".

ש: מה המאכל האהוב עליך בישראל?
ת: "אני מאוד אוהב שקשוקה ואסאי".

ש: בפתיחת הסיבוב השלישי הקבוצה תשחק בחוץ מול בית"ר ירושלים, איזה משחק צפוי לדעתך?
ת: "שתי הקבוצות מכירות ומכבדות האחת את השנייה, בית"ר היא קבוצה טובה שיודעת איך אנחנו משחקים ואנחנו יודעים איך הם משחקים. יהיה משחק צמוד שכל תוצאה בו אפשרית, ננסה להשיג את הניצחון במשחק החוץ בשבת".
 


ש: מי לדעתך תזכה העונה בליגת האלופות ובגביע העולם בקיץ?
ת: "ריאל מדריד מתחילה לחזור לכושר כעת, זה התואר היחיד שהם יכולים לקחת ואני מאמין שריאל תזכה בליגת האלופות גם העונה. אני כמובן מקווה שנבחרת גרמניה תזכה שוב בגביע העולם, אבל לצרפת יש סגל מאוד חזק ואני חושב שאחת משתי הנבחרות הללו תזכה".

ש: איך אתה מסתדר עם המזג אוויר פה?
ת: "כאשר הגעתי היה לי מאוד קשה, לא הייתי מסוגל לרוץ והרגשתי כשחקן נוער שעלה לבוגרים ולא מסוגל להראות את הרמה שלו, לקח לגוף שלי זמן להתרגל ללחות והחום פה. עכשיו אולי קצת קריר לישראלים אבל עבורי זה מזג אוויר מושלם".

ש: לסיכום, זה אתר אוהדים אז אתה מוזמן להגיד כמה מילים לקהל.
ת: "תמשיכו לתמוך בנו. במשחקים פחות טובים, התמיכה שלכם מאוד עוזרת לנו. כאשר הייתה לנו עכשיו תקופה פחות טובה של כמה משחקים רצופים, התמיכה של הקהל סייעה לנו לחזור חזרה אל מסלול הניצחונות".

צילום: ניר אנשר