"גמר הגביע? הקהל צריך לדחוף את הקבוצה בכל מצב ותוצאה"

13/05/2019 23:22 | מאת: רועי אלגרבלי

לקראת גמר גביע המדינה, כתב האתר רועי אלגרבלי ערך ראיון עם אחד מכדורגלניה הגדולים של מכבי נתניה והכדורגל הישראלי עודד מכנס.

עודד, ספר לנו על ראשית דרכך במכבי נתניה - עוד לפני שהיית "הכוכב"

"אני גדלתי במכבי נתניה ממחלקת הנוער, עברתי את כל השלבים במועדון מגיל ילדים, נערים ונוער. שהייתי בילדים אבא שלי אימן אותי, בנוער שמוליק פרלמן, מאז שהיינו צעירים היינו קבוצה מאוד טובה וזכינו בהרבה תארים. מה שכן בגלל שהיינו טובים תמיד אני הייתי מה שנקרא קטן עם גדולים וכבר בגיל 16.5 עליתי לבוגרים, ובגיל 17.5 לקחתי כבר את האליפות הראשונה במכבי נתניה והייתי באותה תקופה גם כבר שחקן נבחרת".

להרבה מאוד שחקנים היה מה שנקרא "מורה דרך" שעזר להם והם למדו ולקחו ממנו השראה, מי המורה שלך? 

"אצלי המורה דרך שלי היה אבא שלי הוא היה שחקן במכבי נתניה והיה 15 שנה קפטן, והוא היה לוקח אותי ואת גד מגיל שנתיים לים ולימד אותנו את היסודות של הכדורגל. ובתור ילד שהיה בא לראות משחקים היה את מרדכי שפיגלר שהוביל את נתניה באותה תקופה, ובהמשך גם שמוליק פרלמן עזר לנו הרבה והיה מאמן יוצא מן הכלל".

מכבי נתניה של אז מה שמכונה היום "תור הזהב" הייתה פשוט דורסת כל דבר שזז, לאחר מכן הייתה ירידה ובשנים האחרונות מתחילים לחזור להיות קבוצת צמרת למעשה, האם לדעתך מכבי נתניה תוכל לזכות באליפות במתכונת הזאת? 

"באותה תקופה גם הכרנו אחד את השני בצורה מושלמת ואפילו למדנו באותו תיכון והיינו פשוט קבוצה כישרונית וטובה. הירידה נוצרה גם בגלל הירידה בייצור השחקנים ממחלקות בנוער וגם בגלל שהכסף נכנס לתמונה והפך ליותר משפיע. ולדעתי אני לא רואה את מכבי נתניה לוקחת אליפות כמו שזה נראה עכשיו, אני חושב שבשביל לקחת את האליפות היא צריכה להשתדרג יותר וצריך גם לזכור שיש קבוצות שבעונות הבאות ישקיעו יותר ויביאו שחקנים איכותיים - אבל היא כן תוכל לזכות במפעל של גביע המדינה עם הגרלות טובות וגם להגיע לאירופה זה הישג מרשים מאוד ולא פשוט". 

בתור כובש השער הראשון, ספר לנו קצת על התחושות שהיו לקראת הגמר ובגמר עצמו 

"הגמר מול בני יהודה לפחות מבחינתי שאני חשבתי עליו אז הרגשתי שאני חייב להביא את הגביע. ב54 מכבי נתניה שיחקה בגמר נגד מכבי תל אביב ואבי ז"ל שיחק והובסנו 4:0, ולאחר מכן שהייתי נער בן 13 נסעתי לעוד גמר של מכבי נתניה גם הוא מול מכבי ת"א בבלומפילד והפסדנו 2:1 וחזרתי הביתה עצוב מאוד. ושאני הגעתי לגמר הרגשתי שזה תלוי בי ושאם אנחנו קבוצה כל כך טובה ומוכשרת אין מי שיוכל למנוע מאיתנו לזכות, ואתה רואה הבקעתי גול בדקה השלישית ובישלתי לגריאני בדקה ה-15 והצלחנו במשימה".

כמו שציינת עלית מוקדם לבוגרים כבר בגיל 16.5 יש לך המלצה/טיפ לשחקנים הצעירים של המועדון? 

"אני חושב שלשחקנים צעירים היום יותר קל להם כי גם הקהל היום לא דורש מהם יותר וגם לא צריך לדרוש מהם יותר מדי ומי שכן מושך את האש והציפיות זה ה"כוכבים" והזרים שמהם מצפים, והשחקנים הצעירים צריכים לשחק את המשחק הרגיל שלהם ולעשות כמה שפחות טעויות".

מי השחקנים שלדעתך יצטרכו לעשות את ההבדל ביום רביעי? 

לדעתי דני עמוס בשער, צריך לבוא ולתת יכולת טובה מאוד כדי שמכבי נתניה לא תקבל גולים וגם יש סיכוי שהמשחק יגיע לפנדלים וגם אז הוא יצטרך להיות בשיאו. אני חושב שבצ'יראי זה שחקן הכרעה טוב, הוא, היקה ומלמד צריכים להיות המוציאים לפועל ורגועים ליד השער - וכמובן הכוח במרכז המגרש שהוא משמעותי אך לא יכריע את המשחק שהם עלי מוחמד, פיניש והם יצטרכו לעזור גם לקבוצה".

יש לך ניחוש ככה לקראת הגמר? 

"תראה ניחוש אין לי אבל אני חושב שהולך להיות משחק מאוד שקול והקבוצה שתבוא יותר מפוקסת רגועה ואולי תצליח גם לכבוש את השער הראשון לדעתי תיקח את הגביע". 

עודד לסיום, יש לך מסר לאוהדים ולשחקנים? 

"המסר שלי לקהל זה שהקהל צריך לדחוף את הקבוצה בכל מצב ובכל תוצאה שתהיה כי גם רוב הקהל לא זכה בתואר והם צמאים לזה, ואני מאצין שבעזרת העידוד של הקהל הקבוצה תעשה את זה ותביא תואר. והשחקנים, אם הם רוצים להיכנס להיסטוריה של המועדון, ומכבי נתניה זה מועדון גדול שזכה בהרבה תארים הם חייבים לנצח ולהביא את הגביע".