קרדיט תמונה: freepik

קחו מצלמה ותיהנו מהזמן הפנוי שלכם

ידעת שאת התמונות המפורסמות בעולם לא צילמו צלמים שהיו מפורסמים בעת הצילום, ודווקא הצילום היחיד הזה, לפעמים במקרה, הוא זה שהפך אותם למפורסמים? מי שאוהב לתפוס רגעים בתוך תמונות ומשתעשע ברעיון של צילום חובבני שאולי ישתתף בתחרויות צילום ברחבי העולם ישמח לגלות שבקורס קצר ניתן ללמוד את כל תולדות הצילום. אבל עוד קודם, אילו תמונות הפכו אייקוניות וצולמו כמעט במקרה? 

צ'ה גווארה

כולנו מכירים את הצילום האייקוני של צ'ה גווארה שכבר מזמן הפך להיות סמך במדינות רבות לאנשים שמורדים במוסכמות. אבל מאיפה הצילום הזה הגיע? מסתבר שהוא צולם ממש במקרה. לצילום עצמו קוראים לוחם הגרילה ההירואי, והוא צולם על ידי אלברטו קורדה, צלם של עיתון הרבולוסיון. הצלם הגיע לעצרת וביצע תמונות עבור העיתון, התמונה המפורסמת צולמה במהלך העצרת, כאשר גווארה הקשיב לנאומו של פידל קאסטרו בפני הצועדים. זה כמעט לא יאומן בהתחשב בהיסטוריה של התמונה, אבל עורך העיתון לא עשה בה שימוש בכתבה על העצרת, אך הצלם שאהב את התמונה במיוחד יצר ממנה גרסה נקייה ללא רקע, תלה אותה בביתו והכין לחבריו עותקים ממנה. בשנת 1967, שנים לאחר מכן, פעיל שמאל איטלקי שחיפש תמונות כיוון שרצה לפרסם את יומן השבי של גווארה, וקיבל את התמונה ללא תמורה ופרסם אותה כתמונת הכריכה של הספר, מאז כמובן הכול היסטוריה. 

ארוחה על גורד שחקים

בעבר היה מקובל שצלמים היו מגיעים לימי צילומים באתרי בנייה כדי לחשוף לציבור את תהליכי הבנייה. במקרה אחד בו הגיע צלם למגדל במנהטן, הוא צילם את אחד הצילומים הידועים בעולם שנקרא ארוחה על גורד שחקים, בו נראים קבוצת פועלים יושבים על קורת עץ ארוכה כשמנהטן ברקע. התמונה הפכה לאייקונית וזכתה לשלל גרסאות קומיות, למעשה עד היום, זאת למרות שצולמה בשנת 1932. עד היום לא ידוע מי בדיוק צילם את התמונה, מי היו הפועלים שהצטלמו בה ועד כמה הייתה אותנטית מבחינת הגובה הרב שנראה בה. 

תמונות נוספות שצולמו ללא מחשבה רבה והפכו אייקוניות

יש לא מעט תמונות שלאו דווקא צולמו על ידי צלמים מפורסמים בזמנו, וזכו לתהילת עולם, בין אם בשל הרגע שהצליחו לתפוס בעדשת המצלמה ובין אם בזכות היופי שבצילום. דוגמה אחת מצמררת היא של תמונת האיש הנופל ממגדל התאומים. התמונה צילמה אדם שנפל ממגדל התאומים ופורסמה יום לאחר הנפילה והפכה לאחת התמונות המפורסמות באמריקה ובעולם כולו. כך גם קרה שהביטלס החליטו לצאת למעבר החציה לבצע צילום שלהם הולכים על הכביש כדי לעשות בו שימוש על עטיפת האלבום. 

כיצד לימודי צילום יכולים לסייע? 

אהבה לצילום ולתפיסת רגעים היא דבר נהדר, שכן רובנו מחזיקים מצלמה עלינו אך לרוב לא יודעים לעשות בה שימוש. ידע בסיסי של לימודי צילום יכול לסייע להבין כיצד, מתי ואיך לשלוף את המצלמה. כיצד לזהות את אותו רקע מיוחד ולצלם כך שהצילום יממש את מלוא הפוטנציאל שלו.

שתפו פוסט זה

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

שבלונות מהחי, הצומח והדומם

יצירה זה משהו שכל אחד חייב לנסות לפחות פעם בשבוע. זה יכול להיות פיסול, התעסקות כלשהי באומנות ואפילו צביעה פשוטה